Co by mělo umět 3 měsíční miminko


Tříměsíční miminko je ve fázi svého života, kdy začíná projevovat prvotní schopnosti a dovednosti. Je to období, kdy rodiče pozorují první pokusy o interakci a komunikaci. Zde jsou některé z očekávaných dovedností, které by mělo mít tříměsíční miminko.

Kontakt očima

Tříměsíční miminko by mělo být schopno udržovat krátký kontakt očima s pečujícími osobami. Toto je první známka toho, že miminko rozpoznává tváře a začíná vnímat okolní svět.

Reakce na zvuky

Miminko by mělo reagovat na různé zvuky ve svém okolí. Například by mělo obracet hlavu když uslyší hlas rodičů nebo jiný zvuk, který je mu známý.

Přitahování pozornosti

Tříměsíční miminko by mělo aktivně vyhledávat pozornost svých pečujících osob, například tím, že pohybuje rukama a nohama, vydává zvuky nebo se směje.

Zvedání hlavy

Ve třetím měsíci života by mělo miminko být schopno krátce zvedat hlavu a udržovat ji ve vzpřímené poloze, když je drženo pod pažemi.

Reflexy

I přesto, že některé reflexy začínají blednout, mělo by tříměsíční miminko stále reagovat na podněty jako je sání, chytání prstu nebo zvedání nohou při ležení na zádech.

Usmívání se

Tříměsíční miminko začíná rozpoznávat tváře a může reagovat na ně usmíváním se. Usmívání je jedním z prvních způsobů, jak miminko projevuje radost.

Kousání a ochutnávání

Miminko začíná projevovat zájem o okolní objekty tím, že je chce chytit a přinést si je do úst. Toto je důležitý krok ve vývoji jeho smyslových schopností.

Pravidelný spánek

V tomto věku by mělo miminko již začít vykazovat pravidelné spánkové cykly, ačkoli ještě může potřebovat mnoho krátkých spánků během dne.

Reakce na dotyk

Miminko by mělo reagovat na jemné doteky, například může zklidnit nebo se naopak při silnějším dotyku bránit.

Ovládání svalů

Svalová koordinace a kontrola se zlepšuje, což umožňuje miminku více pohybů a aktivit, jako je držení hraček nebo se pohybovat směrem k objektům, které chce chytit.

Začátek řečového vývoje

I když tříměsíční miminko ještě nedokáže mluvit, může začít produkovat různé zvuky a slabiky, což je předběžným znakem budoucího řečového vývoje.

Rozpoznávání emocí

Miminko začíná rozpoznávat a reagovat na emoce svých pečujících osob, což může zahrnovat pokusy o utišení nebo projevy radosti při přítomnosti blízkých lidí.

Nejčastěji kladené otázky

Zde jsou některé nejčastější otázky týkající se vývoje tříměsíčních miminek:

Otázka Odpověď
Může tříměsíční miminko již jíst tuhou stravu? Ve třech měsících věku je miminko zpravidla stále závislé na mateřském nebo umělém mléce a není připraveno na tuhou stravu.
Jak dlouho by mělo tříměsíční miminko spát během dne? Typicky by mělo tříměsíční miminko spát přibližně 3 až 5 krátkých spánků během dne, přičemž spánek v noci je často delší a více ustálený.
Je normální, že tříměsíční miminko se směje? Ano, tříměsíční miminko začíná rozpoznávat a reagovat na radostné situace a může projevovat svou radost úsměvem.

Nové témata

Kromě očekávaných dovedností a vývoje je důležité také brát v úvahu další aspekty péče o tříměsíční miminko. Mezi tato témata patří:

  • Strava a kojení: Jaká je optimální strava pro tříměsíční miminko a jak řešit problémy s kojením?
  • Společenský rozvoj: Jak podporovat rozvoj sociálních dovedností u tříměsíčních dětí a jaký vliv má interakce s ostatními na jejich vývoj?
  • Hygiena a péče: Jak správně pečovat o citlivou pokožku tříměsíčních miminek a jakými způsoby minimalizovat riziko kožních problémů?

Viz také:

Photo of author

Daniela

Napsat komentář