Kdy začíná 3. trimestr

V těhotenství je období rozděleno do tří trimestrů, z nichž každý má své vlastní charakteristiky a významné milníky. Třetí trimestr je poslední fáze těhotenství a představuje období finální přípravy na porod a příchod nového člena rodiny.

Charakteristika třetího trimestru

Třetí trimestr začíná od 28. týdne těhotenství a pokračuje až do porodu, což je zhruba od 28. do 40. týdne těhotenství. Je to období, ve kterém se tělo matky a plodu připravuje na porod a narození dítěte.

Během třetího trimestru roste břicho stále větší a těhotná žena může pociťovat nárůst nepohodlí v oblasti zad, pánevní oblasti a nohou v důsledku zvýšeného tlaku na nervy a cévy.

Na konci třetího trimestru dochází k tzv. „přípravě na porod“, kdy se tělo matky začíná připravovat na porodové kontrakce a zvětšuje se čípek děložní, aby umožnil průchod dítěte.

Příznaky a potíže v třetím trimestru

V třetím trimestru mohou těhotné ženy zažívat různé příznaky a potíže, které souvisejí s tímto obdobím těhotenství. Mezi nejběžnější patří:

  • Časté močení
  • Únavnost a ospalost
  • Křeče v nohách
  • Bolesti zad a pánevní oblasti
  • Svědění kůže
  • Zácpa nebo průjem

Je důležité, aby těhotná žena dbala na správnou životosprávu a vyhýbala se fyzickému přetěžování, aby minimalizovala riziko komplikací a zajistila zdravý vývoj dítěte.

Příprava na porod

V třetím trimestru je důležité provádět přípravy na porod a začít se seznamovat s procesem porodu a péčí o novorozence. Těhotná žena by měla absolvovat kurz předporodní přípravy, diskutovat s lékařem o plánu porodu a rozhodnout se, zda preferuje přirozený porod nebo císařský řez.

Kromě toho by měla těhotná žena začít plánovat, co si vzít s sebou do porodnice, připravit si domácí prostředí pro novorozené dítě a diskutovat s partnerem o roli, kterou budou hrát při porodu a péči o dítě po narození.

Závěr

Třetí trimestr je klíčovým obdobím v těhotenství, kdy se tělo matky a plodu připravuje na nadcházející porod a narození dítěte. Je důležité sledovat příznaky a potíže spojené s tímto obdobím a aktivně se připravovat na porod a péči o novorozence.

Viz také:

Photo of author

Daniela

Napsat komentář